Aktuality

Karlštejn opět patřil ženám, tentokrát Královnám popu

31.8.2008

Janis Sidovský a Pavel Vítek, kteří jsou pod Královnami popu podepsáni, mohou být s letošním již devátým ročníkem spokojeni. Stovky diváků Stovkám diváků, kteří si nenechali výjimečnou koncertní příležitost ujít, se na pódiu postupně představily Jana Kirschner, Aneta Langerová, Bára Basiková, Helena Zeťová. Hosty Královen popu se staly Lenka Nová a Naďa Válová, které vzal pod svá ochranitelská křídla hledač talentů Michal Horáček. Dalším hostem večerního koncertu byl talentovaný Vojta Dyk. Protože se koncert konal na Karlštejně, nemohla chybět ani slavná píseň Lásko má já stůňu z muzikálu Noc na Karlštejně, tentokrát v podání Kateřiny Brožové.

Celý večer příjemně ubýhal, každý se ale již nemohl dočkat zlatého hřebu celého koncertu, který patřil dvěma skutečným královnám českého showbyznysu. Největší aplaus sklidila Věra Špinarová, která dokázala publikum řádně roztleskat. Jakmile však zazněly první tóny z filmu Tenkrát na západě, diváci náhle ztichli. Téměř bez dechu všichni poslouchali největší hit Věry Špinarové Jednoho dne se vrátíš, který se stal podle očekávání vrcholem celého večera. Eva Pilarová na závěr Závěr koncertu patřil Evě Pilarové, která stovkám přihlížejících diváků dokázala, že má stále šmrnc v těle a zlato v hrdle. Českou swingovou královnu ale čekalo na závěr velké překvapení. „Chtěl bych ti popřát k tvému životnímu jubileu,“ začal obšírně s gratulací Jiří Suchý, který Evu Pilarovou před mnoha lety přivedl na prkna Semaforu a tím změnil její život. „Hvězda tvé velikosti i kvalit si zaslouží, aby měla svou hvězdu i tam nahoře, na obloze,“ pokračoval Jiří Suchý a předával překvapené Evě Pilarové certifikát s potvrzením, že jedna ze zářících hvězd na nebi byla skutečně pojmenována Pilarka. „Byl to úžasný zážitek. Pořád jsem váhala, jestli se mám na koncert vydat, protože druhý den dětem začínala škola, ale rozhodla jsem se správně. Prý budou koncert opakovat v televizi, tak to si ho ráda vychutnám ještě jednou,“ svěřila se Berounskému deníku jedna z návštěvnic koncertu Veronika Světlá. Záznam Královen popu odvysílá televize Barrandov 12. září. Autor: Adam Chromý Na hradě Karlštejn se v pondělí odehrála hudební show Královny popu 2009: unplugged & glamour.

Své hudební nadání na ní představilo devět českých zpěvaček zastupujících tři generace. Programovou část unplugged odstartovala slovenská zpěvačka Jana Kirschner písní Na čiernom koni. Interpretka, která se po delší odmlce letos vrátila na koncertní pódia, na Karlštejně zazpívala i skladbu Pokoj v duši ze stejnojmenného filmu a hit Modrá, který stál u zrodu její kariéry. Na hradním nádvoří ji vystřídala Helena Zeťová s písní My Cherie Amour, po níž následovala její přelomová skladba Impossible v netradičním soulovém podání. Textař Michal Horáček na Karlštejn doprovodil zpěvačky Lenku Novou a Naďu Válovou, jejichž talent objevil pro své album Ohrožený druh. "Obdivuji ty, kteří jsou schopni vzít slovo a podat jej tak, jakoby se před námi rozvinul květ," uvedl Horáček předtím, než obě šansoniérky uvedly společnou skladbu Jak se ten chlap na mě divá. Válová Ohrožený druh připomenula i melancholickou baladou V úzkých. Závěr unplugged sekce patřil Anetě Langerové. Ta publikum vyprodaného koncertu potěšila písní Bezvětří i singlem Voda živá z debutového alba Spousta andělů. Druhá část večera s označením glamour nabídla vystoupení zkušenějších zpěvaček zastupujících starší generaci. Bára Basiková se prezentovala písní Bossa Nova z filmu Starci na Chmelu či Mostem přes minulost z muzikálu Johanka z Arku, který od 14. září v obnovené premiéře uvede pražské Divadlo Kalich. Podle zpěvačky je tato skladba podobenstvím o nenaplněných snech. S písní Lásko má, já stůňu z filmu Noc na Karlštejně na nádvoří vystoupila Kateřina Brožová. Tato skladba se tak na hrad vrátila po 35 letech, které uběhly od chvíle, kdy zde filmaři tento muzikál natáčeli. Obecenstvo koncertu, jehož záznam 12. září odvysílá TV Barrandov, nejvíce rozproudila Věra Špinarová. V jejím bloku nechyběl hit Kouzlo bílejch čar i legendární skladba Jednoho dne se vrátíš, jejíž melodie zazněla ve westernu Tenkrát na Západě. Swingovou královnou večera se stala Eva Pilarová, která nedávno oslavila 70 let. Zpěvačka svůj koncert zahájila písní Únava na mě je krátká, po níž představila swingovou variaci z repertoáru Leonarda Bernsteina. Vyvrcholením večera byl duet Nebezpečné dotýkat se hvězd, při němž ji doprovodil Vojta Dyk, a směs hitů z divadla Semafor, kde Pilarová prožila část své bohaté kariéry.

Foto